Zadbaj o ogród jesienią w Białymstoku

Są dwie pory roku, gdy nasz ogród potrzebuje naprawdę szczególnej uwagi – jest to wiosna, gdy przyroda budzi się do życia, i jesień, gdy wegetacja się kończy. To właśnie wtedy nasz ogród potrzebuje wybitnie naszej uwagi, z racji obecnie panującej pory roku, zwrócimy uwagę na to, co należy robić jesienią.

Co należy robić w ogrodzie jesienią?

Dopóki trawa rośnie to należy ją kosić, wówczas na wiosnę będzie gęstsza i mocniejsza. Warto też usuwać wszelkie chwasty oraz używać delikatnych nawozów, które posiadają mało azotu. Warto wykonać również wertykulację trawnika. Co przedstawia poniższe nagranie:

Wertykulacja pozwoli usunąć mech i inne niepotrzebne rośliny, które mogą przeszkadzać trawie we wzroście. Pozwoli to na wiosnę lepiej ukorzenić się trawie, a glebie przyjąć większe ilości wody.

Jesień to też dobra pora roku na sadzenie, niektórych roślin, szczególnie cebulowych, które dobrze się ukorzeniają i na wiosnę szybciej rozpoczynają wegetację. Jesień to też pora na sadzenie krzewów oraz drzew – te również mają wówczas odpowiedni czas, aby się przyjąć. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim podlaniu posadzonego drzewa czy krzewu i spulchnieniu gleby, co pozwoli większej ilości wody przenikać do korzeni.

A gdy pojawią się przymrozki

Gdy pojawią się przymrozki należy usunąć te rośliny, które po prostu ich nie przetrwały. Przygotować też niektóre rośliny do zimowania, czyli wykopać je i przenieść – przysypując przy tym korzenie – do miejsca, gdzie będą mogły przeczekać zimę. W okresie zaawansowanej jesieni przestajemy również nawozić trawnik, za to, możemy uzupełnić jego braki, jeśli takie się pojawiły, lub dosiać trawę. Warto też regularnie grabić trawnik, usuwać liście, które rozkładając się mogą niszczyć delikatne łodygi trawy. Jesień jest idealnym momentem na zakładanie trawnika, ponieważ do wiosny trawa zdąży się przyjąć i ukorzenić.